2021 HFNL Football and Netball Awards

Welcome to the 2021 HFNL Football and Netball Awards. See below summary of the top vote-getters from each football and netball competition below:

McDonald’s 13 & Under Reserves Netball

Player NameClub NameTotal Votes
Mia ComptonCobden18
Tayla BellTerang Mortlake13
Hannah GleesonKoroit13
Shelby MahonyCamperdown12
Sophie SmithSouth Warrnambool11

McDonald’s 15 & Under Reserves Netball

Player NameClub NameTotal Votes
Maggie JohnstoneWarrnambool22
Paige ComptonCobden19
Keely BeatonHamilton Kangaroos 18
Frankie ButtersSouth Warrnambool16
Lucy MurrayNorth Warrnambool14

McDonald’s Under 14 Football Stuart Brunt Award

Talor ByrneKoroit21
Samuel RhodesSouth Warrnambool20
Archie TaylorCobden20
Jett GraylandKoroit18
Benjamin McDowellPortland16


McDonald’s Under 16’s Doug McConnell Medal

Darcy CampbellPortland22
Connor ByrneKoroit20
Deacon WhiteHamilton Kangaroos19
Oscar PollockPort Fairy15
Reggie MastWarrnambool13
Luke SmithCobden13


Powercor 13 & Under Netball

Player NameClub NameTotal Votes
Piper StephensCamperdown25
Elsie SinnottCamperdown24
Shelby O’SullivanKoroit21
Charli DillonTerang Mortlake17
Saylah VealeSouth Warrnambool15


Powercor 15 & Under Netball

Player NameClub NameTotal Votes
Matilda DarcyCobden20
Alice SuhanTerang Mortlake20
Katie Scarlett O’DonnellKoroit16
Molly McLarenKoroit15
Tyleah BarrPortland 14
Kate SmithCobden14


Powercor 17 & Under Reserves Netball

Player NameClub NameTotal Votes
Holly FowlerTerang Mortlake14
Tayla HickeyCobden13
Eloise ChivellCobden12
Keely WatersonKoroit12
Alice CameronKoroit11

Powercor HFNL 17 & Under Netball Rebekah Moroney Memorial Award

Player NameClub NameTotal Votes
Tahni PorterNorth Warrnambool23
Millie JenningsKoroit22
Grace WarehamTerang Mortlake21
Holly DuynhovenCobden21
Jedah HufHamilton Kangaroos 20

Powercor U18.5’s Football Judd Cup

Mojwok AkochSouth Warrnambool17
Curran O’DonnellKoroit14
Ethan BoydWarrnambool12
Judah GreeneNorth Warrnambool11
Simon AtkinsonTerang Mortlake10
Myles McCluggageSouth Warrnambool10
Bailey AitkenPortland10
Lachie WarburtonPortland10


Lyndoch Living Div 3 Netball

Player NameClub NameTotal Votes
Caitlin BainKoroit20
Stacey DwyerPort Fairy14
Olivia ArandtSouth Warrnambool14
Grace DawsonCobden12
Laura RiordanPort Fairy12
Ella SeviorHamilton Kangaroos 12
Georgia LewisKoroit12


R & M Security Div 2 Netball

Player NameClub NameTotal Votes
Aleisha MugavinKoroit20
Kym GoonanPort Fairy18
Casey AndersonSouth Warrnambool18
Linda CliffordTerang Mortlake16
Brianna BenschPortland 14


94.5 3YB FM Div 1 Netball

Player NameClub NameTotal Votes
Sarah TunstallPortland 19
Katie PattisonSouth Warrnambool16
Rhiannon CuomoKoroit16
Jaymie FinchCobden13
Sarah O’mearaNorth Warrnambool13


R & M Security Reserves Football Lew Kelly Medal

James NorthKoroit14
Lachie BarlingNorth Warrnambool11
Nick WhitingKoroit11
Louis O’ConnorWarrnambool11
Angus NoskeHamilton Kangaroos10


Sungold Milk Open Netball

Player NameClub NameTotal Votes
Alexandra O’ConnorSouth Warrnambool22
Amy WormaldWarrnambool18
Sophie BlainCobden12
Remy GrantPortland 12
Skye BillingsNorth Warrnambool11
Remeny MccannCobden11



Sungold Milk Senior Football Maskell Medal

Jett BerminghamNorth Warrnambool20
Liam YoulSouth Warrnambool15
Timothy McIntyreKoroit13
Sam JamesNorth Warrnambool12
Ben MalcolmPortland12