HFNL Weekly Netball Wrap

Image supplied by the standard

Just when we thought we were getting back to some normality we get hit with another lockdown and before you know, we are trying to find a way back to Community Sport.

I would like to take this opportunity to acknowledge all the Club members and the Executive for working hard to facilitate a return to football and netball across all grades.

Last Week’s results

It was exciting to see the Sunday Juniors return to competitions last week.  In the 15/U Reserve netball, Hamilton Kangaroos easily accounted for Koroit, Warrnambool had a dominant win over Port Fairy and in the top of the table clash, South Warrnambool narrowly defeated Cobden by 6 goals.

In the 13/U Reserves, Terang/Mortlake were comfortable winners over North Warrnambool, Port Fairy took the 4 points with a narrow win against Warrnambool and in a close game South Warrnambool defeated Cobden. 

Umpire Appreciation Round

Unfortunately, due to COVID, we were forced to postpone our Rules Discussion and our Umpire Appreciation round.  Due to other commitments, we will not be able to get Barb Cox and Raechel Richards back to our district this season but we certainly plan on rescheduling the Umpire Appreciation round for a later date.  Umpire mentoring will also continue throughout the season.  We will have more details on this in future articles.

Association Championships

In the hope that the Association Championships preliminary rounds will be played in Ballarat on July 11, the League have appointed Coaches and have been busy hosting tryouts and trainings for the 13/U, 15/U and 17/U Representative Teams.  The squads are:-

13/U:    Coaches:  Marie Wall and Dot Jenkins, Team Manager:  Renee Logan

Players:  Poppy Myers, Kirra Beardsley, Indi Cameron (Port Fairy); Indi O’Connor, Eve Covey, Lucy McLaren, Shelby O’Sullivan, Indigo Sewell, Rosie Bowman (Koroit); Saylah Veale (South Warrnambool; Piper Stephens, Elsie Sinnott (Camperdown); Holly Jones, Zara Stock (Portland); Holly Jones, Lara Clarke (Terang/ Mortlake)

15/U:    Coaches:  Stacey O’Sullivan and Molly Hutt, Team Manager:  Sarah McLaren

Players:  Matilda Darcy, Kimora Callaway, Georgia Gilmore (South Warrnambool); Anna Dickson, Leah Dickson, Alice Suhan, Ava Grundy (Terang Mortlake) Charlotte Lenehan, Scarlette O’Donnell, Mia Mills, Molly McLaren, Matilda Sewell (Koroit) Ella Sevior (Hamilton Kangaroos); Tyleah Barr (Portland); Sophie Conheady (Camperdown).

17/U:    Coaches:  Jessica O’Connor and Kerrie Jennings, Team Manager:  TBC

Players:  Millie Jennings, Gretta Gleeson, Sienna Batt, Meg Carlin (Koroit); Grace Taylor, Lara Taylor, (Cobden); Maddie Green (Port Fairy); Jedah Huf, Holly Phillips, Madsie Phillips (Hamilton Kangaroos); May Suhan (Terang Mortlake); Mary Place, Ruby Conheady (Camperdown); Samara Herpich (South Warrnambool).

Congratulations to all the players that have been selected in the squads and wish you all the best for the final trainings and team announcements.

Author: Josie Logan